Site Rengi


İsviçre Ev ve Ev Eşyası Taşıma

Türkiye’den İsviçre’ye ev taşıma, İsviçre’ye nasıl evinizin taşınacağını merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Küçük alp ülkesi, popüler gurbetçi destinasyon listelerinde sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır. İsviçre, yüksek yaşam kalitesinden, takdire şayan maaşlarından ve verimli, ancak pahalı sağlık sisteminden, orada yaşayan herkes için yüce bir yaşam biçimi sunuyor.

Bu yer değiştirme rehberi, İsviçre’ye taşınmak için gereken adımları atmanıza yardımcı olacaktır.

Türkiye’den İsviçre’ye Ev Eşyalarının Taşınması ve Nakliyesi

Ev eşyalarını İsviçre’ye taşıma süreci kolaydır, ancak çok fazla formalite ve evrak işi gerektirir. Bir evden diğerine transfer olduğunuzu kanıtlayan belgelere ihtiyacınız olacak. Ayrıca, yanınızda getirdiğiniz tüm öğelerin en az son altı aydır sizin tarafınızdan kullanıldığını kanıtlamanız gerekir, böylece ithalat vergisi ödemekten kaçınabilirsiniz.

İsviçre’ye Ev Eşyaları Nasıl Gönderilir

Gümrük formuna ek olarak, ikametgahınızı devrettiğinizi kanıtlamak için sunmanız istenebilecek diğer belgeler şunlardır:

 • İş sözleşmesi
 • Kira sözleşmesi
 • İçe aktarmakta olduğunuz malların ayrıntılı listesi
 • Önceki ülkeden ayrılma bildiriminin onaylanması

AB / EFTA ülkelerinden gelen vatandaşlar, İsviçre için üçüncü ülke vatandaşları kadar gümrük düzenlemelerine tabi olmayabilir. Bununla birlikte, tüm kişisel ve ev eşyalarınızla seyahat ediyorsanız, bu belgelere sahip olmak ve öngörülemeyen sorunları önlemek için iyi bir fikirdir.

Eşyalarınızı İsviçre’ye taşımak için birçok farklı nakliye seçeneği vardır. İsviçre, eşyalarınızı sizinle sınırdan geçirmenin yanı sıra, hava taşımacılığı, kara taşımacılığı ve hatta tekne taşımacılığına da izin verir.

İsviçre Gümrük Ödenekleri

Eşyaların kişisel kullanım için olduğunu ve satılmadığını kanıtlayabildiğiniz sürece, eşyaları İsviçre’ye içe aktarırken çok az kısıtlama yaşamalısınız. Nüfusunun dörtte biri yabancı olduğu için, İsviçre’ye taşınırken neyin paketleneceği konusunda strese girmenize gerek kalmayacak, çünkü orada birçok yabancı eşyanın bulunması kolay.

Fazla miktarda tarım ürünü ve ”hassas ürünler” gümrük kısıtlamalarına tabidir. İsviçre’ye taşınırken yasaklanmış ve kısıtlanmış öğelerin ayrıntılı bir listesi için gümrük web sitesini kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Genel olarak, aşağıdaki kategorilere giren maddeler gümrük kısıtlamasına tabi olabilir (hayvanlar dahil değildir):

 • Nakit, döviz, menkul kıymetler
 • Kültür varlıkları
 • İlaçlar
 • Bitkiler
 • Radar uyarı cihazları
 • Silahlar
 • Araçlar

İsviçre’ye bir araç getirilirse, ücretin ödenmesi gerekecektir. Aracınız Gümrük idaresinin normal saatlerinde İsviçre sınırında beyan edilmelidir. Değerlendirme için eklemeniz gereken belgeler şunlardır:

 • Fatura veya satış sözleşmesi
 • Araç tescil belgesi/belgesi
 • Kimlik belgesi (pasaport, kimlik kartı vb.))
 • İthalat gümrük beyannamesi
 • Mümkünse satıcıdan menşe kanıtı
 • Ortalama olarak, görev oranı aracın 100 kg brüt ağırlığı başına 12-15 İsviçre Frangı (12-15 USD) olmalıdır. Bu, yeni ve kullanılmış araçlar için aynıdır.

İsviçre’ye taşındıktan sonraki bir yıl içinde aracınızı doğru kanton otoritesine kaydettirmeniz gerekecektir.

Ev Eşyalarının Depolanması ve Nakliyatı

İsviçre’de kalıcı bir ev bulmak biraz zaman alabileceğinden, bu Avrupa ülkesine taşınan gurbetçiler uzun ve kısa vadeli depolama seçenekleriyle ilgilenebilirler. Bu hizmetleri sağlayan birçok şirket var. Fiyatlar 50 İsviçre Frangı’nın (50 USD) altında ve yüzlerce arasında değişmektedir. En iyi fiyat için güvenilir bir şirket bulmak zor olabilir. İletişim bugün uzmanlarımız size yardımcı olsun.

Evcil hayvanlarla taşınmak

Evcil hayvanlarınızla İsviçre’ye taşınmayı düşünüyorsanız, hazırlıklı olduğunuz sürece bunu yapmak kolaydır.

İsviçre’ye Nasıl Evcil Hayvan Getirebilirsin?

Evcil hayvanınızın İsviçre’ye taşınmasını sağlamanın ilk adımlarından biri, yeni bir kuduz aşısının kanıtına sahip olmaktır. AB’nin kuduz için düşük riskli olduğunu düşündüğü bir ülkeden geliyorsanız, evcil hayvanınızın geçen yıl içinde aşılandığını kanıtlamanız gerekecektir. Yüksek riskli kabul edilen bir ülkeden geliyorsanız, evcil hayvanınızın varışınızdan sonraki 30 gün içinde aşılanması ve ülkede yaşadıktan sonraki ilk üç ay içinde İsviçre’de kuduz titresi testi yaptırması gerekecektir.

Kuduz aşısına ek olarak, köpeğinizi  İsviçre’ye getiriyorsanız, bunlar 15 basamaklı ISO uyumlu bir çip ile mikroçiplenmelidir. Kemirgenler ve hatta bazı su hayvanları da dahil olmak üzere çoğu hayvan İsviçre’ye herhangi bir sınırda girebilir. Ancak kuşlar sadece Zürih ve Cenevre’deki havaalanlarından girebilirler. “Egzotik” sayılan hayvan sahipleri, Nesli Tükenmekte Olan Yabani Fauna ve Flora Türlerinde (CITES) Uluslararası Ticaret Sözleşmesi kapsamında evcil hayvanlarının korunup korunmadığını kontrol etmelidir.

Uygun belgeleri sağladığınız sürece, İsviçre’de evcil hayvanlar nadiren karantinaya alınır.

Köpekler ve Kediler

Sekiz haftalıktan küçük yavru ve yavru kediler İsviçre’ye getirilemez. Sekiz haftadan daha büyük, ancak üç aydan daha küçük olan yavru ve yavru kediler, ancak hala annelerine bağımlılarsa girebilirler.

Bazı köpek ırklarının İsviçre’ye girmesi yasaklanmıştır veya ülkeye geldikten sonraki ilk üç ay içinde belirli şartları yerine getirmeleri gerekir. Örneğin, Cenevre’de aşağıdaki köpek ırklarına yalnızca saldırganlık geçmişinden yoksun olduklarını kanıtlayabiliyorsanız, İsviçre’de bir eğitim kursunu tamamlarlarsa ve tek köpekli bir evde yaşarlarsa izin verilir:

Amerikan Staffordshire
Boerboelcomment
Bullmastiff
Cane Corso
Dogo Argentino
Doğue de Bordeaux
Fila Brezilyalı
Mastiff
Matin Espagnol
Matin de Napoli
Pitbull
Presa Canario
Rottweiler
Tay Ridgeback
Tosa Inu

Zürih’te, bu aynı gereksinimleri karşılaması gereken ırklar şunlardır:

Amerikan Staffordshire Teriyerleri
Boğa Teriyerleri
Staffordshire Boğa Teriyerleri

Atlar
Atların bir at pasaportuna ve köpek, kedi ve yaban gelinciğine benzer bir ithalat sertifikasına ihtiyacı olacaktır.

02 Temmuz 2022
133 kez görüntülendi